ISTORIJAT

Istorijski razvoj

Milan Andonović

„Savez geodeta Srbije“ ima svoje korene u 19. veku i svoj početak može povezati sa osnivanjem „Tehničarske družine“, koja biva osnovana 3. februara 1868. godine. Ovo udruženje već 1890. godine prerasta u „Društvo srpskih ineženjera“, a 1896. menja naziv u „Društvo srpskih inženjera i arhitekata“, prvi predsednik ovog društva bio je akademik Milan Andonović, geodeta, građevinski inženjer i profesor „Univerziteta u Beogradu“. Geodetski inženjeri i geometri obavljaju svoje funkcije u okviru „Društva inženjera i tehničara“ sve do 1951. godine kada se u okviru njega formira „Društvo geodetskih inženjera i geomatara Srbije“ koje 1960. godine prerasta u „Savez geodetskih inženjera i geometara Srbije“. Ovaj savez se nalazio u okviru „Saveza geodetskih inženjera i geometara Jugoslavije“ (SGIGJ). U sastavu ove organizacije su bili organizovani republički i pokrajinski savezi svih saveznih republika i pokrajina: SGIG Srbije, SGIG Crne Gore, SGIG Bosne i Hercegovine, SGIG Makedonije, DG Hrvatske, ZG Slovenije, SGIG Vojvodine i SGIG Kosova i Metohije. Predsednici predsedništva SGIG Jugoslavije su u ovom periodu birani su iz pojedinih saveza geodeta sa republičkog ili pokrajinskog nivoa. U Beogradu 18.06.1992. godine, u „Domu inženjera i tehničara Jugoslavije“ održana je XXIV sednica „Predsedništva Saveza geodetskih inženjera i geometara Jugoslavije“ na kojoj je odlučeno da savez zadrži kontniuitet iz prethodnog perioda, s’ tim što se njegova organizacija svela na: SGIG Srbije, SGIG Crne gore, SGIG Vojvodine i SGIG Kosova i Metohije.

Geodetski inženjeri i geometri obavljaju svoje funkcije u okviru „Društva inženjera i tehničara“ sve do 1951. godine kada se u okviru njega formira „Društvo geodetskih inženjera i geomatara Srbije“ koje 1960. godine prerasta u „Savez geodetskih inženjera i geometara Srbije“. Ovaj savez se nalazio u okviru „Saveza geodetskih inženjera i geometara Jugoslavije“ (SGIGJ). U sastavu ove organizacije su bili organizovani republički i pokrajinski savezi svih saveznih republika i pokrajina: SGIG Srbije, SGIG Crne Gore, SGIG Bosne i Hercegovine, SGIG Makedonije, DG Hrvatske, ZG Slovenije, SGIG Vojvodine i SGIG Kosova i Metohije. Predsednici predsedništva SGIG Jugoslavije su u ovom periodu birani su iz pojedinih saveza geodeta sa republičkog ili pokrajinskog nivoa. U Beogradu 18.06.1992. godine, u „Domu inženjera i tehničara Jugoslavije“ održana je XXIV sednica „Predsedništva Saveza geodetskih inženjera i geometara Jugoslavije“ na kojoj je odlučeno da savez zadrži kontniuitet iz prethodnog perioda, s’ tim što se njegova organizacija svela na: SGIG Srbije, SGIG Crne gore, SGIG Vojvodine i SGIG Kosova i Metohije. Na zasedanju Skupštine Saveza u Velikoj Plani 2002. godine izvršene su promene u statutu organizacije, a sve u skladu sa promenama u društvu gde između ostalog dolazi do promene naziva u „Savez geodeta Srbije“, koje ostaje i dan danas. Skupština je bila sastavljena od predstavnika tj. delegata iz svih podružnica, Skupština je brojala 192 delegata iz 11 društava i 154 podružnice, gde je svaki delegat predstavljao 20 članova

Organizacija SGS od 2002. godine

Raspadom državne zajednice Srbije i Crne gore 2006. godine prestaje da postoji „Savez geodetskih inženjera i geometara Srbije i Crne Gore“ te su iste godine izvršene izmene i dopune statuta „Saveza geodeta Srbije“. Ovaj oblik organizacije bez većih promena ostaje do danas.

Organizacija SGIG SCG (2004-2006)

Raspadom državne zajednice Srbije i Crne gore 2006. godine prestaje da postoji „Savez geodetskih inženjera i geometara Srbije i Crne Gore“ te su iste godine izvršene izmene i dopune statuta „Saveza geodeta Srbije“. Ovaj oblik organizacije bez većih promena ostaje do danas.