Od 18. do 20. oktobra, Kladovo je bilo domaćin 35. Sabora geodeta Srbije, najvećeg godišnjeg događaja u našoj struci. S ponosom možemo reći da je ovogodišnji Sabor bio najposećeniji u poslednjih nekoliko godina, što je jasan pokazatelj rasta Saveza geodeta.
Ponosni smo na podršku relevantnih institucija iz zemlje i regiona, uključujući Inženjersku komoru Srbije, Komoru Republike Severne Makedonije, Fakultet tehničkih nauka iz Novog Sada, Građevinski fakultet iz Beograda, kao i CLGE (Savet geodeta Evrope).
Sabor je ugostio brojne cenjene kolege iz inostranstva, što je još jedan pokazatelj značaja i ugleda koji ovaj događaj ima u regionu. Ponosni smo što su nas svojim prisustvom počastili predstavnici Komore geodetskih društava iz Makedonije, Unije geodeta Rumunije, Društva geodetskih inženjera i geometara Republike Srpske, Geodetskog društva Herceg Bosne i Udruge geodeta Dalmacije. Njihovo prisustvo potvrđuje da je Sabor postao regionalni centar okupljanja za stručnjake iz oblasti geodezije.
Takođe, prisutnima je putem video poruke uputio pozdrav Nicolas Smith, predsednik CLGE (The Council of European Geodetic Surveyors/Comité de Liaison des Géomètres Européens). Nažalost, bio je sprečen da prisustvuje lično, ali je u svojoj poruci istakao značaj događaja poput Sabora za jačanje saradnje među geodetima u Evropi. Njegova podrška i reči ohrabrenja dodatno su naglasile važnost ovog okupljanja za geodetsku struku u Srbiji i šire, podvlačeći posvećenost CLGE-a u jačanju međunarodne saradnje i profesionalnog razvoja u geodeziji.
Na svakom novom Saboru trudimo se da iznenadimo učesnike svežim sadržajem, a ovogodišnji program bio je pun noviteta. U centru pažnje bile su dve dinamične panel diskusije, posvećene najaktuelnijim temama iz sveta geodezije.
Prva panel diskusija
Prva panel diskusija obuhvatila je najnovije trendove u našoj struci, uključujući inovacije u geodetskoj mernoj tehnologiji, integraciju mernih sistema i automatizaciju procesa u geodeziji. Ova diskusija nosila je naziv “Budućnost Geodezije i Geoinfromatike – šta nas čeka i da li smo spremni?“ i u njoj su učestvovali: prof. dr Miro Govedarica, dipl. geod. inž. (FTN Novi Sad), Snežana Pandurović Aleksić, dipl. geod. inž. (direktorka Geodetske tehničke škole), Aleksandar Milosavljević, dipl. geod. inž. (Geotaur doo), mr Momir Mitrović, dipl. geod. inž. (MapSoft doo) i Dejan Pavlović, inž. geod. (DT Mapping doo). Moderator je bio doc. dr Milutin Pejović, dipl. geod. inž. (Građevinski fakultet Beograd).
Pored tehnoloških noviteta, razgovaralo se i o veštinama koje će geodetski stručnjaci morati da poseduju u budućnosti kako bi mogli da se uspešno prilagode i ovladaju novim tehnologijama.
Zaključci su bili jasni: savremeni geodeta mora negovati i unapređivati osnovna, ali i multidisciplinarna znanja, kako bi mogao u potpunosti da iskoristi potencijale novih tehnologija i doprinese daljem razvoju struke. Konstantno, celoživotno usavršavanje stručnjaka postalo je neophodno, posebno zbog brzih tehnoloških promena, kao što je rast veštačke inteligencije. Naglašena je potreba za jačom saradnjom između privrede, obrazovnih i naučnih institucija, a Savez geodeta Srbije prepoznat je kao spona koja može da pokrene i koordinira brojne aktivnosti na tom polju.
Na kraju panela predloženo je i da Savez geodeta Srbije pokrene inicijativu za skupljanje sredstava za kupovinu neophodne geodetske opreme za Geodetsku tehničku školu u Beogradu koja već 100 godina uvodi u svet geodezije naše najmlađe kolege. Više informacija o ovoj inicijativi biće objavljeno nakon dogovora sa Geodetskom tehničkom školom u Beogradu. Pozivamo sve da prate sajt Saveza geodeta Srbije, gde će biti dostupne detaljne informacije o tome kako se zainteresovani mogu podržati ovu inicijativu.
Druga panel diskusija
Druga panel diskusija nosila je naziv “Izazovi u inženjerskoj geodeziji – da li smo spremni za građevinske poduhvate u Srbiji?” i okupila je vodeće stručnjake koji su razgovarali o ključnim izazovima geodetske profesije u svetlu velikih građevinskih poduhvata i digitalizacije u građevinarstvu. Učesnici su bili: prof. dr Vladimir Bulatović, dipl. geod. inž. (FTN Novi Sad), Vladan Glavinić, dipl. geod. inž. (PARS doo), Aleksandar Milovanović, dipl. geod. inž. (Koridori Srbije doo), Lazo Saković, dipl. geod. inž. (Geosystem doo), i Dušan Dimitrijević, dipl. građ. inž. (Infratech doo). Moderator je bio doc. dr Milutin Pejović, dipl. geod. inž. (Građevinski fakultet Beograd). Diskusija je otvorila niz važnih pitanja i donela nekoliko značajnih zaključaka.
Izazovi velikih projekata i potreba za saradnjom
Sa pokretanjem velikih građevinskih projekata poput Beogradskog metroa, železničkih i putnih koridora, EXPO-a i Nacionalnog stadiona, postalo je jasno da ovi poduhvati prevazilaze kapacitete pojedinačnih kompanija. Panelisti su istakli potrebu za proširenjem kapaciteta i većom saradnjom unutar geodetske i inženjerske zajednice, kako bi se obezbedio uspeh ovih složenih projekata.
BIM tehnologija kao novi standard
Jedna od centralnih tema bila je i najava Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture da će od 1. januara 2028. svi građevinski projekti u Srbiji morati da koriste BIM tehnologiju (Building Information Modeling). Diskutovalo se o tome kako geodetska struka može da se prilagodi ovom standardu i šta je potrebno da bi se savladala nova tehnologija. Panelisti su naglasili važnost edukacije i prilagođavanja geodeta novim digitalnim alatima, kako bi mogli da budu konkurentni i doprinesu ovim transformacijama u građevinarstvu.
Kvalitet usluge kao prioritet
Posebno se diskutovalo o važnosti kvaliteta geodetskih usluga u kontekstu velikih projekata. Da li se kvalitet uvek prepoznaje i ceni? Učesnici su se složili da se borba za kvalitet isplati i da je potrebno insistirati na visokim standardima, jer greške u ovoj fazi mogu dovesti do velikih troškova u kasnijim fazama izgradnje.
Veštine komunikacije – predavanje
Pored panel diskusija održano je i veoma interesantno predavanje na temu veština komunikacije od strane predavača Željka Šulje (trener NLP-a i praktične psihologije). Svesni svih trenutnih izazova i stanja u našoj struci, ubeđeni smo da međusobna kvalitetna komunikacija može umnogome doprineti rešavanju izazova i poboljšavanju generalne atmosfere u struci.
Prezentacija opreme
Kao i svake godine, Sabor je ugostio izlagače geodetske opreme, a ovaj put održana je i prezentacija od strane Geoopreme iz Niša u posebnoj sali Hotela Đerdap. Pored njih, zahvaljujemo se i našim prijateljima iz Geožupe koji su izložili najnoviju opremu iz svog asortimana, pružajući učesnicima priliku da iz prve ruke vide najnovije tehnologije u geodeziji.
Eksperti iz Geoopreme doo iz Niša snimili su deo hotela Đerdap najnovijim SLAM uređajem marke CHC RS10. Ovaj uređaj predstavlja vrhunac tehnologije za brzu i preciznu digitalizaciju prostora, omogućavajući kreiranje detaljnih 3D modela sa visokim nivoom tačnosti.Rezultati ovog snimanja biće uskoro dostupni na sajtu Saveza geodeta Srbije, gde će svi zainteresovani moći da se uvere u kvalitet i preciznost prezentovane opreme. Pratite novosti na sajtu kako biste saznali više o mogućnostima koje ova napredna tehnologija pruža.
Sportski i zabavni deo – Tradicija koja traje
Ono po čemu je Sabor geodeta Srbije nadaleko poznat i što je postalo naša tradicija, nastavljeno je i ove godine – sportski i zabavni deo. Kolege i koleginice iz cele zemlje, ali i iz regiona, sa nestrpljenjem su iščekivali ovaj deo programa kako bi obnovili stara poznanstva, razmenili iskustva, videli lepote naše zemlje i odmerili snage u raznim sportovima. I ove godine, nadmetanja u fudbalu, basketu 3×3, odbojci, stonom tenisu, šahu i pikadu bila su uzbudljiva i neizvesna do samog kraja.
Krstarenje Dunavom – Priroda i istorija spojeni u jedinstveno iskustvo
Organizovan je i izlet brod-restoranom po Dunavu na ruti Tekija – Trajanova tabla – Decebal – Tekija, tokom kojeg su učesnici uživali u prelepim pejzažima sa panoramske palube. Ovo krstarenje najlepšim i najmističnijim delom toka Dunava pružilo je jedinstveni doživljaj, posebno uz priče o bogatoj i burnoj istoriji ovog regiona, koje su ispričane od strane stručnog vodiča
Svečana večera i priznanja za najbolje
Na kraju Sabora, sve je zaokruženo svečanom večerom, uz dodelu zahvalnica pojedincima i kolektivima koji su nesebično podržali rad Saveza i bez kojih ni ovaj Sabor ne bi bio moguć. Dodeljeni su i pehari najuspešnijim sportistima, a kao vrhunac večeri, nakon održanog takmičenja u plesu, nagrađen je i najbolji plesni par među geodetama.
Posebna zahvalnost Hotelu Đerdap
Veliku zahvalnost dugujemo Hotelu Đerdap i njegovom menadžeru, Nenadu Gavriloviću, na saradnji i velikom razumevanju prirode i suštine našeg događaja. Bez njihove podrške, ovaj događaj ne bi bio ovako uspešan. Takođe, zahvaljujemo se i Turističkoj organizaciji Kladovo na podršci i pomoći u organizaciji.
Hvala svim učesnicima 35. Sabora geodeta Srbije! Hvala vam što zajedno čuvamo tradiciju i gradimo nasleđe koje će buduće generacije moći da nose sa ponosom, baš kao što i mi sa ponosom čuvamo rad onih koji su ovu tradiciju započeli i održavali.
Uskoro sledi video koji će vam bolje preneti atmosferu sa ovogodišnjeg Sabora.