Održan XXXIV Sabor Geodeta Srbije

Sabor je otvorio Mr Kosta Mirković, dipl. pravnik, sekretar Saveza, koji je posle pozdrava svih prisutnih, posebno pozdravio goste iz inostranstva, i to: predsednika Komore trgovaca, ovlašćenih geodeta i trgovačkih društava za geodetske radove Republike Makedonije, iz Republike Severne Makedonije, g-dina Mr Nikolu Ribaroskog i predsednika Komore privatnih geodetskih firmi iz Republike Bugarske, g-dina Cvetana Georgijeva.

Od 15. do 17. septembra 2023. godine, u mestu Brzeće na Kopaoniku, u hotelu Junior, u organizaciji Saveza geodeta Srbije, održan je XXXIV Sabor geodeta Srbije. Prijemom gostiju u hotel, u poslepodnevnim časovima (petak), započeta je tradicija godišnjeg okupljanja, druženja i razmene iskustava geodeta iz Srbije i iz regije, koja je do kraja provedena u izuzetno prijatnom ambijentu i odličnom raspoloženju. Drugog dana (subota) rad Sabora započeo je sportskim takmičenjima i nastavljen je radnim delom – svečanim otvaranjem Sabora, pozdravnom rečju rukovodstva Saveza i gostiju.

Potom se prisutnima na Saboru obratio predsednik Saveza Doc. dr Mladen Šoškić, dipl.geod.inž., koji je posle pozdravne reči, taksativno prezentovao koje je sve ciljeve Savez realizovao i zadatke izvršio i koji zadaci u budućnosti predstoje Savezu za izvršenje. Posebno je apostrofirao održani sastanak sa ministrom građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u vezi postignutog dogovora potrebe, kao i sadržaja i forme izrade geodetskog snimka, koji će raditi geodetske firme, u postupku prikupljanja dokumentacije za dobijanje privremenog priključka na nelegalne objekte.

Pozdravnom rečju prisutnoma na Saboru obratili su se i gosti iz inostranstva.

Stručni deo radnog dela Sabora vodio je Doc. dr Milutin Pejović, dipl.geod.inž.

Tema radnog dela Sabora bila je „Integracija geodezije i drugih struka“ u okviru koje su izuzetno stručni i zanimljivi predavači pojedinačno izlagali i prezentovali odabrane teme, i to:

Tema:Predavač:
Integracija struka i podatakaProf. dr Branislav Bajat, dipl.geod.inž.
Uloga geodete u projektovanju složenih hidrotehničkih objekataMileta Bojović, dipl.geod.inž.
Geodezija i precizna poljoprivreda – primeri iz prakseLjubiša Adžemović, dipl.geod.inž.
Oblikovanje svih faza projekataMarko Panić, dipl.geod.inž.
Integracija geodetskog stručnjaka u savremenu geodetsku praksuVladimir Jovanović, dipl.geod.inž.

Posle završetka radnog dela Sabora, nastavljeno je sa sportskim takmičenjima u šahu, stonom tenisu, malom fudbalu, basketu, pikadu i dr. sportovima, a vreme za slobodne aktivnosti učesnici su koristili za šetnju u prirodi.

U holu hotela gosti su imali priliku i mogućnost da se upoznaju sa asortimanom geodetske opreme Izlagača: Livon, Vekom i Atlas.

Za vreme svečane večere pobednicima sportskih takmičenja uručeni su pehari, dok su diplome dodeljene organizacijam i pojedincima koji su doprineli da se Savez ojača i osnaži, a tradicija okupljanja održi i ove godine.

Na kraju, predsednok Saveza najavio je da će se Sabor održati i sledeće godine, te da već ima prijavljenih kandidata za njegovu organizaciju i omasovljenje.

Sledi tabela sa rezultatima sportskog takmičenja, kao i fotografije.

Pikado (muškarci)Miroslav Crnobrnić, Geo-Kom, BeogradMarko Stojanović, VGI, BeogradIvan Garić, VGI, Beograd
Pikado (žene)Lidija Stevanović, Gaus Geo-kom, BeogradGordana Mijajlović, Map-Soft, BeogradGordana Ilić Milovanović, Map-Soft, Beograd
Stoni tenis (muškarci)Banković Radoje, VGI, BeogradDragan Marković, GU za GZ i Invesicije,Novi SadMarko Stojanović, VGI, Beograd
Stoni tenis (žene)Miladinović Vesna, VGIGordana Mijajlović, Map-Soft,BeogradIva Bilalović, Gaus geo-kom, Beograd